top of page
playtherapy.png

טיפול במשחק

בחדר הטיפולים שלי מצויים מגוון משחקים בהם אני משתמשת בהתאמה לרצון ולצורך של הילד. כך למשל בפגישות הראשונות אציג משחקים מוכרים ולא מאיימים כגון טאקי וסולמות וחבלים, שיעזרו לילד להרגיש נוח ויקדמו את בניית הקשר ביננו. בהמשך אציג משחקי אסטרטגיה, המעודדים חשיבה ותכנון מהלכים כמו גם התמודדות עם חוקים ועם מנצח/מפסיד ומשחקים נוספים, תרפואיטים בטיבם, המעודדים שיח רגשי.

 

משחק יכול לשמש אותי בעבודה על נושא מסויים או קושי עמו מתמודד הילד או כגורם משחרר אחרי פגישה אינטנסיבית, לפני סיום. הבחירה, כאמור, נעשית עפ"י הצורך.

 

דוגמא לטיפול במשחק - שובל, ילד בכיתה ג', הגיע אלי בשל קשיים ביצירת ושמירה על קשרים חברתיים עם בני גילו ועם אחיו. הוריו זקפו זאת לצורך שיש לו לנהל את העניינים והקפדתו המוחלטת, עד כדי השלטת טרור, בעניין החוקים. שובל שמח לגלות את המשחקים בקליניקה ובחר לשחק בהם.

 

תחילה ביקש שנשחק בטאקי, משחק אותו יש לו בבית ובו הוא שולט. בתחילה המשחק היה אומנם נוקשה אולם די מהר השתחרר שובל והתגלה כפרטנר מהנה למשחק עם חוש הומור בריא. בזכות חוש ההומור הצלחנו גם להשתחרר מהחוקים המוקפדים. שובל בחר לשנות חוקים ולהמציא חוקים חדשים לפיהם שיחקנו. במקביל שיחקנו גם משחקי "מזל" כמו סולמות וחבלים ולוטו, משחקים בהם הנצחון תלוי בקוביה ולא באסטרטגיה, ולבסוף שיחקנו משחקים הדורשים תכנון תוך שיתוף, כגון משחקי בניה שונים. הגענו למצב בו שובל מרגיש משוחרר, משתף, מקשיב לרעיונות אחרים ומשתמש בדמיון ובהומור במשחקו.

 

בשלב זה חיזקתי את שובל ואת בני משפחתו ליצור הזדמנויות להתנסויות חברתיות בטוחות – להזמין חבר או ללכת לחבר. בהמשך נרשם שובל לחוג שאיפשר לו התנסות חברתית רחבה יותר.

טיפול במשחק הוא טיפול פסיכולוגי בו במהלך משחק בין מטפל למטופל במסגרת טיפולית, יכול המטופל להביע את עצמו, ומתאפשרת חשיפה רגשית ותקשורת המאפשרים התערבות טיפולית. ההנחה היא כי במהלך הטיפול במשחק, נוצר מרחב טיפולי הנחשב בטוח ומוגן, וכך מתאפשרת ההבעה הרגשית של המטופל דרך המשחק. בטיפול נעשה שימוש בתהליך הבינאישי שמתרחש בין המטפל למטופל במהלך המשחק, כדי לעזור למטופל לפתור בעיות ולהשיג צמיחה אישית והתפתחות מיטבית.

 

טיפול במשחק מתאים בעיקר לילדים. הם מבטאים באמצעותו יכולות שונות, כגון חשיבה, דמיון, תכנון, זיכרון ועוד. לילדים קל יותר לתקשר באמצעות משחק מאשר במילים, וגם קל להם ליצור קשר מהיר עם האחר באמצעותו. לכן בטיפול בילדים מעדיפים מטפלים רבים להשתמש במשחק כדי ליצור דיאלוג עם הילד, בו הילד יכול לשתף את המטפל בחוויות, התנסויות ורגשות, והמטפל יכול לתמוך בו ולסייע לו.

 

הטיפול במשחק מתקיים לרוב אחת לשבוע, במשך 30-50 דקות, באופן קבוע ועקבי. הוא נעשה בחדר טיפולים הכולל משחקים רבים ומגוונים, ויכול להתקיים במסגרת טיפול אישי או טיפול קבוצתי (עם קבוצת ילדים). משחקים נפוצים בחדר הטיפולים הם בובות ובית בובות, פלסטלינה, שולחן חול, משחקי קופסה, משחקי קלפים, משחקי כדור, תחפושות ועוד. הטיפול ניתן על ידי מטפלים שהוכשרו לכך, כגון פסיכולוגים, מטפלים בהבעה וביצירה, יועצים חינוכיים ועוד.

 

על פי מטפלים בגישה הפסיכודינמית וגישות אחרות, מאפשר הטיפול במרחב המוגן שנוצר באמצעות המשחק, תהליכים פסיכולוגיים כגון: בניית קשר ואמון עם המטפל המשחק איתו, השלכה לא מודעת של רגשות וחוויות הילד (למשל במשחקי תפקידים באמצעות בובות הכוללים דיבוב של הבובות בהתאם לרגשות הילד), התמודדות עם הצבת גבולות וכללים במשחק והפנמתם ועם ניצחון והפסד, ביטוי וזיהוי דפוסי התנהגות של המטופל ביחסים בינאישיים, הבעת קונפליקטים רגשיים וחברתיים והתמודדות עמם, ועוד. המשחק גם מאפשר נגיעה במורכבויות רגשיות בשילוב הומור, קלילות, יצירתיות ודמיון, שקיימים בכל משחק. במהלך המשחק יכול המטופל לתרגל מיומנויות חברתיות ורגשיות, ולעסוק בתחומים כגון הערכה עצמית, ניהול כעסים, עיצוב התנהגות, כישורי חיים ועוד. (מתוך: ויקיפדיה)

bottom of page